Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Pakistan MİLGEM Projesi’nin Üçüncü Gemisi Badr, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in de Katıldığı Törenle Karaçi Tersanesinde Denize İndirildi

Pakistan MİLGEM Projesi’nin Üçüncü Gemisi Badr, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in de Katıldığı Törenle Karaçi Tersanesinde Denize İndirildi
REKLAM ALANI
21.05.2022
A+
A-

Pakistan MİLGEM Projesi’nin Üçüncü Gemisi Badr, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in de Katıldığı Törenle Karaçi Tersanesinde Denize İndirildi

 

 

 

20.05.2022
Haberin Fotoğrafları
t92.jpg
t93.jpg
t94.jpg
t1.jpg
t2.jpg
t6.jpg
t10.jpg
t12.jpg
t15.jpg
t17.jpg
t20.jpg
t22.jpg
t23.jpg
t31.jpg
t33.jpg
t50.jpg
t57.jpg
t60.jpg
t61.jpg
t65.jpg
t66.jpg
t67.jpg
t70.jpg
t75.jpg
t80.jpg
t89.jpg
t90.jpg
t91.jpg
t92.jpg
t93.jpg
t94.jpg
t1.jpg
t2.jpg
t6.jpg

 

 

 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan Başbakanı Sayın Şahbaz Şerif’in de katıldığı Pakistan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Badr’ın Karaçi Tersanesindeki denize indirilme töreninde konuştu. Törene Pakistan Savunma Üretim Bakanı Muhammed Israr Tareen, Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Amjad Khan Niyazi de katıldı.

Törendeki konuşmasına dost ve kardeş Pakistan’ı bir kez daha ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Bakan Akar, “Bugün, Pakistan Silahlı Kuvvetleri için gerçekleştirilen MİLGEM korvet projesinin önemli bir aşamasına daha geldik.” diye konuştu.

Proje kapsamındaki gemilerin Pakistan’ın savunmasında hayati görevler üstleneceğine, Pakistan Silahlı Kuvvetlerine faydalı olacağına, bölgede ve dünyada barış ve istikrara katkıda bulunacağına ilişkin düşüncesini paylaşan Bakan Akar, “25 Ekim 2020’de Karaçi Tersanesinde gerçekleştirilen MİLGEM korvet PNS Badr’ın kızağa konma törenine katılmaktan onur duydum. Şimdi, bu geminin denize indirilme törenine katılmak benim için bir zevk.” açıklamasında bulundu.

Korvetlerin sahip olduğu özelliklere vurgu yapan Bakan Akar, “MİLGEM Sınıfı Korvetler, Pakistan Deniz Kuvvetlerinin teknolojik olarak en gelişmiş su üstü platformlarından biri olacak. Satıhtan satha ve satıhtan havaya füzeler, denizaltılara karşı silahlar, gelişmiş komuta kontrol sistemi de dâhil olmak üzere son teknoloji ürünü silahlar ve modern sensörlerle donatılmış olan bu gemiler Pakistan Deniz Kuvvetlerinin yeteneklerine önemli katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye’de inşa edilen sınıfının ilk gemisi PNS Babur’un, 15 Ağustos 2021’de İstanbul Tersanesi Komutanlığında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Pakistan Cumhurbaşkanı Sayın Arif Alvi’nin de katıldığı törenle denize indirildiğini anımsatan Bakan Akar, PNS Babur’un 2023’te, sınıfının ikinci gemisi PNS Badr’ın 2024 yılında hizmete alınmasının planlandığını belirtti.

Bu yıl içinde İstanbul’da denize indirilecek PNS Khaibar’ın 2024’te Pakistan donanmasına teslim edileceğini dile getiren Bakan Akar, Karaçi’de inşa edilecek olan dördüncü geminin 2025’te hizmete gireceğini söyledi.

Söz konusu projelerin hayata geçirilmesinde zamanın önemine dikkati çeken Bakan Akar, şunları söyledi:

“Böylesine büyük bir projenin, küresel Koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine rağmen ‘en düşük maliyet’, ‘en yüksek kalite’ ve ‘en kısa süre’ ilkelerine göre zamanında gerçekleştirilmesi; ortak proje yönetim kabiliyetimizi, iş disiplinimizi ve kararlılığımızı göstermesi açısından da önemlidir. Teknolojik bağımsızlığın öneminin her geçen gün arttığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu bağımsızlık sayesinde millî savunma ve güvenlik ihtiyaçlarımızı gerçekten karşılayabiliyor ve uluslararası sorumluluklarımızı yerine getirebiliyoruz. Türkiye savunma sanayisinde önemli adımlar attı. Yerli üretimin payı şu anda yüzde 80’i aşmış durumdadır. Yerli ve millî imkânlarla üretilen silah ve teçhizatın çoğu muharebe koşullarında kendini ispatlamıştır. Türk savunma sanayi şirketleri artık uluslararası savunma firmalarının en büyükleri arasında yer almaktadır. Savunma sanayisinde, hâlihazırda öncülük ettiğimiz ve üretimde bulunduğumuz seviyenin de üstüne çıkmamız gerekiyor. Bu kapsamda MİLGEM projeleri hızla gelişmekte ve tüm bunlar teknolojik bağımsızlığın bir işaretini teşkil etmektedir.”

PAKİSTAN BİZİM İKİNCİ EVİMİZ

Bu projede gemilerin inşa ve montajının yerel kurum, kuruluş ve firmaların katılımıyla gerçekleştirildiğini belirten Bakan Akar, “Hem ülkelerimizin güvenliği hem de teknolojik bağımsızlığı açısından kritik öneme sahip bu tür projelerin sayısını artırmaya devam edeceğimize inanıyorum.” dedi.

Pakistan’ın, Türk halkının kalbinde her zaman müstesna bir yere sahip olduğunu vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Pakistan bizim ikinci evimiz. Ülkelerimiz arasındaki kardeşlik bağlarından aldığımız güçle ilişkilerimizi daha üst seviyelere taşımak için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişki, diğer ülkeler arasındaki normal ilişkilerden farklı olarak kendine özgü bir yapıya sahiptir. Türkiye ile Pakistan arasında var olan tarihî, köklü dostluk ve kardeşlik sayesinde her alanda yakın iş birliği içinde hareket etmeye devam ediyoruz. Millî Mücadelemizde Pakistanlı kardeşlerimizin verdiği desteği asla unutmayacağız. Kederli zamanlarda olduğu gibi kıvançta da her zaman bir arada olacağız.”

TÜRKİYE-PAKİSTAN DOSTİ ZİNDABAD

Bölgenin zor bir dönemden geçtiğini, birden fazla kriz alanıyla çevrili olunduğunu ifade eden Bakan Akar, “Böylesine hassas bir dönemde, tarihimizin ve medeniyetimizin omuzlarımıza yüklediği büyük bir sorumluluk var.” diye konuştu.

İcra ettiği harekâtlar açısından tarihinin en yoğun dönemini yaşayan Türkiye’nin dostlarının ve müttefiklerinin yanında olmaya elinden geldiğince devam ettiğini söyledi. Bakan Akar, “Bugün tanık olduğumuz her şey, ülkelerimizin güçlü bir savunma sanayisine, etkin ve caydırıcı silahlı kuvvetlere sahip olmasının şart olduğunu göstermektedir. Türkiye, bu ruhla ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, başta savunma sanayi olmak üzere hemen her alanda önemli adımlar atmıştır. Biz de dostlarımız ve ortaklarımızla tecrübelerimizi ve savunma sanayisi ürünlerini paylaşmaya hazırız.” diye konuştu.

Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ve ASFAT’ın tüm üyelerini, Karaçi Tersanesi çalışanlarını ve projenin uygulanmasına katkıda bulunan herkesi tebrik eden Bakan Akar, “İnşallah bu gemiler iki ülke arasındaki iş birliği ile dostluk ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendirecektir.” dedi.

Pakistan donanması için “Denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun.” ifadesini kullanan Bakan Akar, “Türkiye-Pakistan kardeşliği çok yaşa” anlamına gelen “Türkiye-Pakistan dosti zindabad.” dedi. Bakan Akar sözlerini “Kalbi bir atan tek ulus, iki ülke (tek millet, iki devlet).” diyerek tamamladı.

Okunan duanın ardından tören, Pakistan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Badr’ın denize indirilmesiyle sona erdi. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karaçi Limanında gerçekleşen Pakistan MİLGEM Projesi’nin üçüncü gemisi Badr’ın denize indirilme töreni sonrasında geminin yapımında görev alan işçilerle sohbet etti.

MSB

kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/2052022-54718

 

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.